dnes je 29.3.2024

Input:

Dohoda o změně pracovní smlouvy

25.4.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

3.3.5
Dohoda o změně pracovní smlouvy

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Dohoda o změně pracovní smlouvy

Zaměstnavatel ................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený .................

a

zaměstnanec ................ (jméno a příjmení), narozen dne ..... číslo OP ......... trvale bytem ...........

(dále jen “zaměstnavatel“ a “zaměstnanec“)

uzavírají tuto dohodu o změně pracovní smlouvy.

1. Na základě pracovní smlouvy uzavřené dne .......... zaměstnanec pracuje u zaměstnavatele jako ......................... (uvést sjednaný druh práce). Pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou, a to na dobu ...................

2. Touto dohodou se sjednaný druh práce mění tak, že od ..... bude zaměstnanec pracovat u zaměstnavatele jako ........ (uvést nový druh práce) a doba trvání pracovního poměru se mění z doby určité na dobu neurčitou. V ostatním zůstává obsah pracovní smlouvy uzavřené dne ...... beze změny.

3. Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli, že zaměstnavatel může zaměstnance z pracovního místa odvolat a zaměstnanec se může tohoto pracovního místa vzdát (lze sjednat pouze v případě vedoucích zaměstnanců).

4. Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli, že zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu (popřípadě uvést bližší podmínky týkající se pracovních cest - např. maximální délky trvání pracovní cesty, místa, kam lze zaměstnance vysílat apod.).

5. Tato dohoda je součástí pracovní smlouvy uzavřené dne ....................

6. Tato dohoda je sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž jedno převzal zaměstnavatel a jedno zaměstnanec.

V ................. dne .........................

........................................

podpis zaměstnance

..........................................

razítko zaměstnavatele a podpis  

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 4 ZP

  • § 4a odst. 1 a 2 ZP

  • § 40 až § 47 ZP

  • § 73 ZP

  • § 239 ZP

  • § 240 ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

  • § 1 odst. 2 NOZ

  • § 564 NOZ

  • § 582 NOZ

  • § 1724 až § 1766 NOZ

Komentář:

Uzavřením pracovní smlouvy jsou jejím obsahem obě smluvní strany vázány. Konat práce jiného druhu nebo v jiném místě, než byly sjednány v pracovní smlouvě, je zaměstnanec povinen jen výjimečně. Z hlediska ustanovení zákoníku práce může výjimečně dojít k jednostranné změně sjednaných pracovních podmínek, která může spočívat v převedení zaměstnance na jinou práci, které je zaměstnavatel buď povinen, anebo oprávněn provést, i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.

Nejde-li o výjimečné případy jednostranných změn sjednaných pracovních podmínek, může ke změně sjednaného obsahu pracovní smlouvy dojít jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Změnu pracovní smlouvy je nutné provést písemně (§ 564 první věta a 1759 NOZ). Zákoník práce sice po 1. 1. 2014 tuto povinnost přímo neobsahuje, ale § 34 odst. 2 ZP stanoví, že pracovní smlouva musí být uzavřena písemně, a proto podle § 564 NOZ musí být i její změny učiněny v této formě. Pokud nebude změna pracovní smlouvy učiněna v písemné formě, je neplatná. Smluvní strany však mohou tuto vadu dodatečně odstranit a změnu pracovní smlouvy sjednat písemně (§ 582 NOZ). Podle § 1759 NOZ smlouva strany zavazuje a lze ji změnit či zrušit jen se souhlasem všech stran.

V dohodě o změně pracovní smlouvy si podle zákoníku práce mohou smluvní strany sjednat vše, co zákoník práce nezakazuje. Možnost postupovat v pracovněprávních vztazích odchylně plyne z obecné zásady uvedené v § 1 odst. 2 NOZ. Podle tohoto ustanovení platí, že nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona. Zakázaná jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti. Úprava NOZ ohledně možnosti odchylné úpravy se na základě § 4 ZP použije i pro pracovněprávní vztahy. Při sjednání odchylné úpravy práv a povinností v pracovněprávních vztazích je však nutné dodržet zásady upravené v § 4a ZP. Odchylná úprava práv a povinností v pracovněprávních vztazích nesmí být nižší nebo vyšší, než je právo nebo povinnost, které stanoví zákoník práce nebo kolektivní smlouva jako nejméně nebo nejvýše přípustné. K odchylné úpravě v pracovněprávních vztazích může dojít smlouvou, jakož i vnitřním předpisem. K úpravě povinností zaměstnance však může dojít jen smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Smluvní strany si mohou například sjednat delší výpovědní dobu, odstupné při skončení pracovního poměru, delší dovolenou, překážky v práci apod.

Pokud jde o vyslání zaměstnance na pracovní cestu, zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Podle zákoníku práce nemusí být možnost vyslat

Nahrávám...
Nahrávám...