dnes je 22.5.2024

Input:

Inspirace nejen filmová

1.10.2006, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

Také jste někdy měli pocit, že se míjíte se svým životem? Pokud jste si kladli otázku, jaký že má Váš život smysl a rozvažovali nad ním, a to ve stavu „střízlivém“, k jaké odpovědi jste došli? Když se čas od času na sebe dokážeme podívat jinak, upřímněji, a přestaneme si lhát do kapsy, stáváme se doopravdy svobodnější. I o tom je film Americká krása či životní dílo Viktora E. Frankla.

Co myslíte, je prodávání hamburgerů, kouření „marjánky“ a tělesné posilování skutečně vrcholem životního usilování dospělého čtyřicátníka? Ti, co viděli, už vědí, že zmiňuji film Americká krása. O čem vlastně pojednává? Je hořkosladkou kritikou amerického způsobu života? Žánrový obrázek ze života „střední třídy“ současných Američanů? Je to generační film? Nebo „jen“ film o jednom muži v krizi středního věku, který se zamiluje do spolužačky své dospívající dcery, praští s nudným zaměstnáním, vykašle na představy o „serióznosti“ a začne se projevovat bezprostředněji?

Lestru Burnhamovi v podání Kevina Space přestává jít o pečlivě udržovanou „fasádu“ života, chybí-li v něm osobní opravdovost, a tím smysluplnost. Přestane mu jít o zdání a nalézá štěstí a svobodu v prostších, upřímnějších životních prožitcích, což samozřejmě lidi v jeho bezprostředním okolí nesmírně irituje. Protože v konfrontaci s ním jsou i oni vystaveni otázce, nakolik je jejich životní počínání smysluplné.

Čínština má pro krizi dva znaky. Jeden znamená příležitost, druhý nebezpečí.

Na prvém místě je to jeho ambiciózní manželka Carolyn. Pozitivním myšlení, profesní soutěživostí, perfektní zahradou, pěstěným zevnějškem, dokonale udržovaným domem, spořádanou rodinou se snaží naplnit „sen o úspěchu“. Nebo vojácký otec ze sousední rodiny, který je přesvědčen o tom, že on je ten „nejpravější“ Američan. A vedle něho v roli „starostlivé americké hospodyňky“ živoří a skomírá jeho ubohá partnerka. Do tohoto panoptika patří také dívka, do níž se Kevin zamiluje.

Film Americká krása je především o opravdovosti a smysluplnosti života, respektive jejich nedostatku. O tom, jak obtížné je nechat odejít ze svého života to, co je na něm nesmyslné. Je to také film o nezbytnosti šoku a krize na cestě za vlastním sebepoznáním, svobodou, opravdovostí.

Krize, šok, konfrontace jsou nutné k tomu, abych přehodnotili smysluplnost svého života. Nevíme, co s námi životní krize udělá a koho z toho „obviníme“. Anebo zda se „chytneme za nos“ a zapracujeme na tom, abychom byli opravdovější. Lester na sobě zapracoval, a to i doslova, fyzicky. Dokázal využít prvotního emocionálního šoku k osobní proměně, k tomu, aby byl více sám sebou. Vyrostl, přestože vlastně „znicotněl“, protože prodavač hamburgerů je z pohledu „amerického snu“ o úspěchu opravdu nicka. Jenže všechno je zřejmě smysluplnější než to, co dělal předtím.

Ty z Vás, kteří nejsou filmovými fanoušky, možná osloví názory Viktora E. Frankla, světově proslulého profesora neuralogie a psychiatrie na vídeňské universitě, zakladateli tzv. logoterapie, která hledá odpovědi na otázky „smyslu života“. Právě jemu vděčíme za nový pohled na tento bytostně lidský problém.

V jednom článku Frankl zdůraznil, že otázka po smyslu života je vlastně klíčovou lidskou otázkou. Nelze ji rozhodně považovat za něco chorobného v člověku. Zmiňuje případ klienta, který byl k němu poslán kvůli pochybnosti o smyslu života. Ukázalo se,

Nahrávám...
Nahrávám...