dnes je 21.10.2020

Input:

Měření teploty zaměstnanců a vstup na pracoviště v důsledku prevence Covid-19

18.9.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

10.291
Měření teploty zaměstnanců a vstup na pracoviště v důsledku prevence Covid-19

JUDr. Eva Dandová

Dotaz

Prosím o radu ohledně vstupu zaměstnanců na pracoviště. Pokud zaměstnavatel z důvodu obavy zavlečení nákazy nemocí Covid-19 na svých pracovištích zprovozní systém měření tělesné teploty zaměstnanců při vstupu na pracoviště, má možnost zakázat vstup zaměstnance se zvýšenou teplotou? Pokud ano, a zaměstnanec tedy nebude vpuštěn, bude se jednat o překážku na straně zaměstnance? Tedy např. vezme si indispoziční volno, zajde k lékaři pro DPN, nebo se bude jednat o překážku na straně zaměstnavatele? Má zaměstnavatel právo zaměstnanci se zvýšenou teplotou odepřít v zájmu ochrany zdraví ostatních zaměstnanců vstup dotyčnému zaměstnanci?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 103 odst. 1 ZP

Odpověď

To je poměrně složitá otázka. Samozřejmě, že nelze upřít zaměstnavateli právo a povinnost  nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti (§ 103 odst. 1 ZP), proto v  době pandemie musíme připustit, že zaměstnavatel právo měřit tělesnou teplotu zaměstnanců při vstupu na pracoviště z důvodu ochrany zaměstnanců před nemocí Covid-19 má.

Zaměstnavatel však musí vyřešit v této souvislosti několik věcí. Předně je to ochrana osobních údajů – údaje o zdravotním stavu zaměstnanců jsou podle GDPR citlivými údaji a tak zaznamenávání jmen zaměstnanců a jejich teploty musí podléhat zvýšené ochraně (nemohou to dělat např. vrátní).

Druhou záležitostí je pak vyřešit, jak bude zaměstnanec postupovat dále. Někteří zaměstnavatelé mohou nařídit zaměstnancům homeworking. Tak ale nemohou postupovat všichni. Proto u ostatních zaměstnavatelů se musí předem (před zahájením měření teploty)