dnes je 29.3.2024

Input:

Mysleli jste si, že ... Přehled judikatury trochu jinak

1.4.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2015.08.6
Mysleli jste si, že ... Přehled judikatury trochu jinak

JUDr. Per Bukovjan

Judikát
Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele

Být autobusovým dopravcem, asi by se Vám to taky nelíbilo. Řidič jednoho z Vašich autobusů opakovaně vrací vozidlo v silně znečištěném stavu (tedy neuposlechne Vaši výzvu, aby autobus uklidil a vůbec dbal na čistotu v něm) a v jeho prostorách neustále kouří (tedy ignoruje Vaši výzvu, aby toho zanechal). Protože si nedá říct, dojde Vám trpělivost a rozvážete s ním pracovní poměr, a to rovnou okamžitým zrušením. Jestli čekáte, že ho tím umravníte a on si uvědomí své prohřešky, mýlíte se, protože on podá žalobu na neplatnost Vašeho právního jednání a vede se soudní spor.

V něm Vás "podrží" okresní soud. Odvolací instance nicméně rozhodne přesně naopak a vychází z názoru, že popsané jednání zaměstnance bylo sice nepřípustné a neomluvitelné, avšak svým charakterem se nijak extrémně nevymykalo z porušování pracovních povinností, jichž se dopouštěl už řadu měsíců předtím. Vlastně Vám zmíněný soud "hodí na hlavu", že pokud jste dotčenou věc dlouho řešili "jen" ústními a písemnými výtkami, a přestože jste měli možnost se zaměstnancem dávno rozvázat pracovní poměr, neučinili jste tak, pak se to projeví v hodnocení intenzity porušení (porušování) povinností zaměstnancem a není důvod ho považovat za porušení zvlášť hrubým způsobem coby důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru. Celé to krajský soud ukončí slovy, že z hlediska intenzity "se jedná o opakované méně závažné porušování povinností v případě neudržování autobusu v náležité čistotě a o závažné porušení povinnosti v případě ignorování konkrétních pokynů zaměstnavatele, což by bývalo bylo důvodem pro skončení pracovního poměru výpovědí podle ustanovení § 52 písm. g) ZP, nikoli však důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru".


Chytáte se poslední šance a podáváte dovolání. Namítáte, že jste podnikatelem v oblasti autobusové dopravy a cestovního ruchu, že při této činnosti je hlavní prioritou spokojenost zákazníků, která odvisí mj. od kultury přepravy, přístupu řidiče autobusu k cestujícím, a to nejen z hlediska čistoty, ale i ochrany jejich zdraví, a že v důsledku vytýkaného jednání zaměstnance hrozilo, že o zákazníky přijdete a tím se dostanete do existenčních problémů.

A Nejvyšší soud Vám vyhoví. S tím odvolacím souhlasí jen v tom, že jednání zaměstnance bylo nepřípustné a neomluvitelné. Za nesprávný považuje ale jeho závěr, že dopouští-li se zaměstnanec porušování svých povinností vztahujících se k jím vykonávané práci, je intenzita tohoto jednání zmírňována, dopouští-li se ho přes ústní a písemné výtky zaměstnavatele opakovaně a dlouhodobě. Vzhledem k okolnostem, za nichž k porušení povinností zaměstnancem došlo, měl podle názoru Nejvyššího soudu odvolací soud přihlížet zejména k tomu, že zaměstnanec svým jednáním spočívajícím v opakovaném nerespektování pokynu zaměstnavatele, který se týkal výkonu jeho práce podle pracovní smlouvy a který byl vydán v souladu s právními předpisy, úmyslně porušoval svoji povinnost konat práci podle pracovní smlouvy podle pokynů zaměstnavatele, která pro něj vyplývá z pracovního poměru a která patří mezi základní atributy závislé práce vykonávané v pracovněprávním vztahu. Za okolnost snižující intenzitu porušení pracovní povinnosti zaměstnancem nelze pokládat (a vykládat v neprospěch zaměstnavatele) skutečnost, že se zaměstnavatel snažil opakovaně působit na zaměstnance, aby svůj přístup k plnění pracovních povinností změnil. Ukáže-li se taková snaha bezúspěšná, skutečností - k níž přísluší také přihlédnout - zůstává, že z hlediska pověsti zaměstnavatele jako podnikatele provozujícího převážně zájezdovou dopravu, je jednou z klíčových podmínek, aby své služby provozoval v nezatuchlých, čistých a příjemných prostorách odpovídajících standardním požadavkům na tento typ přepravy. Odvolací soud se tak bude muset na celou věc podívat znovu a třeba se mu otevřou oči...

(rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 29. 10. 2014, sp. zn. 21 Cdo 1822/2013)

Subjektivní a objektivní lhůty při ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele

Když už se zaměstnavatel rozhodne zvolit tento výjimečný způsob rozvázání pracovního poměru, totiž jeho okamžité zrušení, a své rozhodnutí založí na tom, že podle jeho názoru porušil zaměstnanec

Nahrávám...
Nahrávám...