dnes je 22.5.2024

Input:

Není firma jako firma

1.10.2006, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

Společnost Associated se pohybuje na trhu už pět let. Za poslední dobu zvýšila počet svých zaměstnanců na trojnásobek, teď v ní pracuje téměř sto lidí, převážně mezi dvacítkou a třicítkou, Karlovi, který firmu založil a řídí, bude čtyřicet. Na chodbách se všichni pohybují rychlým krokem, občas za chůze telefonují - pokud mají sluchátko nenápadně připevněné na uchu, poskytují nezasvěcenému pozorovateli obraz šílence, který se řítí po chodbách, rozhazuje rukama a něco si přitom mumlá.

Jana, která nastoupila před dvěma měsíci, zjišťuje, že ji ostatní bez problémů vzali mezi sebe. Je to způsobeno jistě i tím, že spolu tráví devět, někdy i jedenáct hodin denně. Dvakrát byla se svými kolegy po práci i v blízké vinárně - její spolupracovníci se projevili jako obstojná parta a druhý den z příchodu do práce nikdo nedělal žádnou vědu.

I když po nástupu do zaměstnání přesně neměla představu, co za práci se od ní bude očekávat, rychle se do svých úkolů dostala a celkem je dokáže úspěšně plnit - i když se vlastně všechno musí učit „za pochodu“. Její šéf je s ní vcelku spokojen. Vyznává heslo „aby se zjistilo, jestli něco jde, musí se to napřed zkusit“.

Další společnost se jmenuje United a je nástupkyní společnosti „Spojená“, která má za sebou historii sahající až do Rakouska-Uherska. Za dobu její existence se v jejích zdech vystřídalo mnoho tisíc zaměstnanců, šéfů, příručích, ředitelů, managerů a specialistů. Před několika lety měla ještě přes tisíc zaměstnanců, v současné době jejich počet klesl na několik set. Jejich průměrný věk je okolo pětatřiceti, ve firmě existuje několik hodně mladých, novopečených zaměstnanců i dost lidí těsně před důchodem. Generální ředitel, ing. Novotný, pracuje na pozici už asi pět let, před tím ve firmě zastával řadu pozic - vypracoval se z řadového obchodníka. Zastává názor, že „manažer by měl umět všechny činnosti alespoň tak dobře, jako jeho podřízení, aby mohl kompetentně rozhodovat a jeho zaměstnanci si ho vážili“.

Na chodbách vládne klid, všichni pracují ve svých kancelářích. Občas někdo důstojným krokem přejde z jedné místnosti do druhé. Pracovní doba se přísně dodržuje, ale přesčasy jsou vzácné.

Paní Svobodová, která před dvěma měsíci nastoupila do firmy, pomalu zjišťuje, že ji ostatní začínají brát na vědomí. S jednou kolegyní dokonce byla na pracovním obědě. Má z firmy ale trochu divný pocit. Jakoby to, jak ji kolegové přijmou, záleželo na spoustě okolností. Zda je vdaná, má děti, zda má vysokou školu (i když ji ke své práci nepotřebuje, rozhoduje se, že si ji při zaměstnání nejspíše dodělá), jak dlouho působí v oboru. Vážení jsou hlavně zaměstnanci, kteří vydrželi ve firmě dostatečně dlouhou dobu (spíše léta než měsíce).

NÁMĚTY K ZAMYŠLENÍ:

  • Líbilo by se Vám spíše v Associated nebo United?

  • Co dobrého i špatného můžete jako zaměstnanec v jedné a druhé firmě očekávat?

  • Zadali jste zakázku Associated. Jak tipujete okolnosti její realizace? Bude dokončena v termínu? Bude zpracována na špičkové profesionální úrovni? Bude se Vám s jejími představiteli dobře komunikovat? Dokáží zvolit tvůrčí řešení?

  • Jak se bude lišit realizace zakázky, kterou zadáte společnosti United?

  • Jaké jsou silné stránky jedné a druhé společnosti?

  • Kde bude mít United Achillovu patu? A kde Associated?

Firemní kultura není polevou na dortu.

NÁZOR ODBORNÍKA:

To, co odlišuje jednu společnost od druhé, ať už na úrovni procesů, chování zaměstnanců nebo atmosféry na chodbách, můžeme souhrnně nazvat „firemní kultura“. Pokud zvolíme metaforu „firma je jako člověk“, tak potom

Nahrávám...
Nahrávám...