Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

O Červené Karkulce

3.4.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2018.07.02
O Červené Karkulce

Mgr. Michal Knězů Mrvka

Byla jedna holčička, která nosila červený čepeček a proto jí říkali Červená Karkulka. Jednoho dne jí maminka řekla: „Karkulko, babička má dnes svátek. Zajdi k ní na návštěvu a vezmi jí košíček s dobrotami. Nikde se nezastavuj a s nikým se nevybavuj.” Karkulka se oblékla a vydala se na cestu. Když procházela temným lesem, oslovil ji vlk. „Kam jdeš Karkulko?” zeptal se milým hlasem. „Jdu babičce popřát k svátku,” odvětila Karkulka nedbajíc rady maminky. Jak to bylo dál, víme, přes dramatickou zápletku to nakonec dobře dopadlo.

Maminka nepochybně důvěřovala Karkulce, že zná cestu, nic neztratí, nesní a bude dbát bezpečnostních pokynů ohledně nesdílení informací, což i Karkulka slíbila. Posuzovat chování maminky lze z vícero pohledů. Jakožto výchovu k samostatnosti, slepou důvěru či nezodpovědné jednání.

Zaměstnanci v moderních organizacích jsou na tom podobně jako Červená Karkulka. Na začátku jsou poučeni o správném chování i o svěřených úkolech. Někteří jsou prověřeni na míru své kompetentnosti (odborná důvěra) i čestnost (charakter). Po té se vydají na samostatnou cestu plnou nástrah. Na rozdíl od jasně identifikovaného pohádkového nebezpečí v lese, kdy velkou hrozbou je vlk, čekají na zaměstnance rizika mnohdy i nepředstavitelná. Neumíme domyslet, co všechno by se mohlo stát a co by kdo mohl udělat. Snadnost zneužití pozice, vzdálených přístupů, svěřených prostředků, výhradní starost o klienty apod. vytvářejí pro některé lidi velké pokušení. A jak prokázal Dan Ariely ve svých pokusech, lidé snadněji kradou peníze nepřímo. Položenou stokorunu Vám v kanceláři jen tak někdo nevezme, ale balík s papíry, kterých tu je hodně, či pár soukromých kilometrů služebním autem nikdo ani nepozná. Hotovost z nás dělá větší poctivce, ale bezhotovostní platby narůstají. V USA bytoví zloději ukradli v roce 2004 věci za 525 miliónů dolarů, ve stejném roce pojišťovací podvody dosáhly ztrát 24 miliard dolarů a podle kvalifikovaných odhadů okradli a podvedli zaměstnanci své firmy o 600 miliard dolarů. Je situace za uplynulé roky výrazně lepší? A je to v českých organizacích jiné? Nemyslím si to.

Taková realita vyvolává různé reakce. V některých lidech vzbuzuje úzkost, v jiných paniku, nepřiměřenou tvrdost či zbrklé jednání. Nevěřit nikomu, všechny sledovat, kontrolovat, až nás paranoia paralyzuje. Maminka měla jít nenápadně za Červenou Karkulkou, nespustit ji z očí a