dnes je 18.10.2019
Input:

O převelikém úkolu

30.9.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.21.02
O převelikém úkolu

Mgr. Michal Knězů Mrvka

Sen současného managementu - sdílená, zřetelná vize k jejímuž naplnění všichni táhnou za jeden provaz. A přesně o tomto pojednává pohádkový příběh O veliké řepě. Co se na něm můžeme naučit?

Od zřetelné vize vše začíná - Mnoho firemních vizí je zformulováno velmi obecně a přes stylistickou čistotu nepříliš oslovujícím způsobem. Často nevíme, co se přesně od nás chce. Řepa je konkrétní. Umíme si představit její barvu, chuť a s nápovědou i velikost. Ta naše věc je opravdu veliká, převeliká. Nelze ji přehlédnout a směr úsilí je tím dán.

Atraktivita je subjektivní - Řepa je kontroverzní zeleninou. Pro mnohé je spojena s dětstvím a vyslovováním „ř” a ne všem to šlo snadno. Velmi zdravá, s blahodárnými účinky na odolnost organismu a zároveň neoblíbená. Nejčastější příčina? Způsob přípravy ve školních jídelnách. Vybavíte si tácy se skleněnými miskami plnými řepy. Mnohé z nás přiměl po misce sáhnout až pokyn dozorujícího pedagoga. Řepa je emotivně česká. To, že je vize svým obsahem dobrá, neznamená automaticky její atraktivitu. K vitamínům B a C, zinku, hořčíku a dalším prvkům je potřeba ještě přihlédnout ke kontextu.

Táhli a táhli - Tah, nikoliv tlak je to, co preferujeme v současných organizacích. Chceme, aby lidé sami chtěli a hledali cesty, aby