dnes je 23.9.2019
Input:

O Smolíčkovi

27.5.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.12.03
O Smolíčkovi

Mgr. Michal Knězů Mrvka

To vám bylo kdysi tak. V hlubokém lese byla chaloupka a v té žil malý Smolíček. Neměl ani tatínka, ani maminku, kteří by se o něj starali. Měl však veliké štěstí, že se ho ujal hodný jelen se zlatými parohy. Ten se o Smolíčka staral, na paroží ho pohoupal, na hřbetě povozil i ke spánku ho uložil. Také dával pozor, aby se chlapečkovi nic nestalo. Pokaždé, když odcházel z domu, přikazoval Smolíčkovi: „Nikomu neotvírej.” Začátek pohádky asi znáte. A co bylo dál?

I byl Smolíček poslušný chlapec a pokaždé důkladně za jelenem zamkl. Byl tak dobře zabezpečen, že měl po čase pocit vězně ve vlastní chaloupce. Tento pocit narůstal s tím, jak Smolíček rostl a jelen, vydávající se na delší dobu pryč z domova, ho nechával stále častěji samotného doma. Ve Smolíčkovi sílil pocit opuštěnosti a zároveň i touha svůj život změnit. Tento stav pokračoval i v době, kdy Smolíček už nebydlel s jelenem v lese, ale sám v bytě uprostřed velkého sídliště plného lidí. Celé se to vněm pralo. Bál se neposlechnout rad jelena, který mu občas zavolal a připomněl, jak je důležité být obezřetný. Zároveň se obával, že to tak zůstane napořád a s nikým se nesblíží.

A tu jednoho dne se ozvalo pokušení. Mělo podobu osoby s milým hlásem, který vemlouvavě říkal: „Já vím, Smolíčku, jak ti je, že se cítíš opuštěný a zároveň se bojíš se před někým otevřít. Mně