dnes je 20.9.2021

Input:

Osm hezkých sester

23.7.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2021.15.03
Osm hezkých sester

MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Uměřenost, realismus, věcnost, střízlivost, přizpůsobivost, skromnost, objektivnost a jednoduchost jsou půvabné sestřičky. Tato slova lze zaměňovat, někdo může být např. střídmě nebo jednoduše oblečený, to či ono střízlivě nebo objektivně posoudit a na určitou situaci reagovat uměřeně nebo věcně.

UMĚŘENOST

Ve Švédsku a Norsku se používá výraz „lagom”. Toto slovo odkazuje na severské přísloví „Nejlepší je tak akorát.” Uznejte, nebylo by to krásné, kdyby se při vydávání různých zákonných opatření a vyhlášek praktikovala uměřenost? Uměřenost se týká např. i jídla. Někteří z nás se stravují podobně jako hroznýš, tomu stačí se jednou týdně pořádně nadlábnout. Lidé často přes den skoro nejedí, zato večer se nacpou. To neprospívá ani jejich trávení, postavě a spánku. Co se práce týče, už Plútarchos věděl, že práce je pro člověka jako voda pro květiny. Člověk práci potřebuje, ale nemělo by jí být moc.

REALISMUS

Některé duševně nedospělé osoby si přejí, aby je nadřízení neustále chválili. Těm realističtějším úplně stačí, když je šéfové nechají v klidu pracovat.

VĚCNOST

Při jednání s rozčileným člověkem se někdy doporučuje se zabývat se ze všech jeho požadavků

Nahrávám...
Nahrávám...