dnes je 21.10.2020

Input:

Poskytování cestovních náhrad zaměstnancům pracujících v jiné pobočce firmy

22.9.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

10.295
Poskytování cestovních náhrad zaměstnancům pracujících v jiné pobočce firmy

Ing. Karel Janoušek

Dotaz

Co máme udělat, abychom zaměstnancům naší školy nemuseli poskytovat cestovní náhrady, pokud pojedou ze svého bydliště nebo sídla firmy na pobočku firmy v Ostravě či v jiné obci?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 34a ZP

Odpověď

To je v zásadě nemožné. Zaměstnanci totiž přísluší cestovní náhrady mimo jiné vždy při jeho cestě k výkonu práce mimo pravidelné pracoviště, přičemž z § 34a ZP je zřejmé, že pravidelné pracoviště nemůže být širší území než jedna obec. To také znamená, že prakticky lze dosáhnout pouze toho, že zaměstnanci nebudou cestovní náhrady příslušet jen při jeho cestách po jedné jediné obci. Výjimka je uvedena níže.

Pokud jde o sjednání místa výkonu práce, pak je v uvedeném případě vhodné, aby bylo sjednáno jako „všechna pracoviště firmy”, tj., aby zahrnovalo jak sídlo firmy v Ostravě, tak i pobočky např. v Táboře, Roudnici či Náchodě apod. Jako pravidelné pracoviště pak může být v zásadě sjednáno pouze místo v jedné z uvedených obcí. Jestliže jsou jako místa výkonu práce sjednány uvedené obce, může být jako pravidelné pracoviště sjednáno konkrétní místo(a) v jedné z těchto obcí nebo některá z uvedených obcí. Není-li pravidelné pracoviště sjednáno, je jím opět jedna jediná obec zjištěná podle § 34a ZP. Proto je z obecného hlediska řešení záměru zaměstnavatele uvedené v dotazu v zásadě nemožné.

Určitým řešením, které lze však použít pouze ve specifických případech, je použití postupu, který je tolerován v případě, že zaměstnanec vykonává pravidelně práci (pravidelně v určitých dnech v týdnu) např. v několika pobočkách firmy v různých obcích. V takovém