dnes je 29.3.2024

Input:

Přehled judikatury trochu jinak - Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů

24.8.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2020.17.18.06
Přehled judikatury trochu jinak – Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů

JUDr. Petr Bukovjan

Judikát
Ke změně zaměstnavatele dochází většinou tak, že u jednoho z nich zaměstnanci pracovní poměr skončí, aby mu pak u jiného zaměstnavatele další pracovní poměr začal. Znáte to – vydání potvrzení o zaměstnání, nová vstupní lékařská prohlídka.... Právní úprava zná ale případ, kdy ke změně zaměstnavatele sice také dojde, ale pracovní poměr trvá jeden a tentýž. Tzv. zápočtový list se tedy nevystavuje a k provedení vstupní lékařské prohlídky není důvod. Tím případem je přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů dle ustanovení § 338 ZP a násl. Pravda, na rozdíl od té první situace se kromě zaměstnavatele nemění ani nic jiného, zaměstnanec vykonává pořád stejnou práci na stejném místě.

Ke změně zaměstnavatele prostřednictvím přechodu práv a povinností dochází automaticky v případech, které stanoví zákon, a zaměstnanec do toho nemá co mluvit, resp. není to odvislé od toho, jestli souhlasí, nebo ne. Pokud nechce přejít k novému (tzv. přejímajícímu) zaměstnavateli, dává mu právní úprava možnost rozvázat pracovní poměr výpovědí, přičemž dle ustanovení § 51a ZP za určitých podmínek (změněných po novele ZP s účinností od 30. 7. 2020) skončí pracovní poměr nejpozději v den, kdy má přechod nabýt účinnosti. Jde o speciální případ běhu výpovědní doby, cílem je, aby zaměstnanec pro nového zaměstnavatele práci nemusel vůbec konat.

Kdyby zaměstnanec výše popsané možnosti nevyužil, k přechodu práv a povinností by i ve vztahu k němu došlo a nebyl by spokojen, může samozřejmě rozvázat pracovní poměr sám nebo dohodou s novým zaměstnavatelem. Pozor ale, pokud by k tomu došlo ve lhůtě 2 měsíců od nabytí účinnosti přechodu, důvodem takového rozvázání by bylo podstatné zhoršení pracovních podmínek v souvislosti s ním a zaměstnanci by v tom dal za pravdu soud na základě určovací žaloby, přísluší mu dle ustanovení § 339a odst.

Nahrávám...
Nahrávám...