dnes je 19.3.2024

Input:

Přehled judikatury trochu jinak - Vlastnoruční podpis versus mechanické prostředky jej nahrazující

26.6.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2019.14.05
Přehled judikatury trochu jinak – Vlastnoruční podpis versus mechanické prostředky jej nahrazující

JUDr. Petr Bukovjan

Judikát
Důvodů může být mnoho, ale tím primárním je asi ušetřit čas. S ohledem na počet takových právních jednání a množství zaměstnanců je to pochopitelné, ale rizika tu jsou. Na mysli mám elektronizaci dokumentů a v té souvislosti snahu nahrazovat na nich vlastnoruční podpis oprávněné osoby některým z mechanických prostředků, například podpisovým razítkem (razítkem s podpisovým vzorem). Použití tohoto mechanického prostředku s sebou vždy neslo pochybnosti o splnění zákonem předepsané písemné formy dříve právních úkonů a v dnešní terminologii právních jednání, zejména u těch, které směřují k rozvázání pracovního poměru. Tím spíše, že nedostatek této formy vedl u jednostranných právních úkonů (zrušení ve zkušební době, výpověď a okamžité zrušení) k jejich neplatnosti a v současné době k tomu, že se k takovým právním jednáním vůbec nepřihlíží (nemohou založit účinky v podobě skončení pracovního poměru).

Občanský zákoník účinný do konce roku 2013 stejně jako ten nový od roku 2014 se v tomto neliší – podpis jednajícího může být nahrazen mechanickými prostředky tam, kde je to obvyklé. Jak se s tím popasovat u výpovědi z pracovního poměru, to nedávno posuzoval Nejvyšší soud. Ačkoliv postupoval podle právní úpravy účinné do konce roku 2013, s ohledem na téměř identickou textaci lze dle mého názoru vztáhnout jeho závěry i na současný právní stav.

Je pochopitelné, že dovolací soud vycházel z toho, že také pracovněprávní vztahy se podpůrně řídí občanským zákoníkem, vždy to ale musí být v souladu se

Nahrávám...
Nahrávám...