dnes je 20.4.2024

Input:

Žádost zaměstnavatele podle § 46 ZP o projednání převedení na jinou práci zaměstnance, který s převedením nesouhlasí

16.5.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.3.37
Žádost zaměstnavatele podle § 46 ZP o projednání převedení na jinou práci zaměstnance, který s převedením nesouhlasí

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Žádost zaměstnavatele podle § 46 ZP o projednání převedení na jinou práci zaměstnance, který s převedením nesouhlasí

Odborové organizaci se sídlem: ……………………………………………….

Zaměstnavatel ................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený .................

Věc:

Žádost podle § 46 ZP o projednání převedení na jinou práci zaměstnance, který s převedením nesouhlasí

pro zaměstnance:

jméno, příjmení: ………………………………

bydliště: ……………………………………….

datum narození: ……………………………….

pracovní zařazení: ……………………………..

Důvody: Převedení na jinou práci podle § 41 odst. 1 a) ZP, protože zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb (nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává), dlouhodobě způsobilost konat dále dosavadní práci

Vážený pane předsedo,

zaměstnanec …………. pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb …………………………….ze dne………… dlouhodobě způsobilost konat dále dosavadní práci…………………

Zaměstnavatel je povinen zaměstnance v tomto případě převést podle § 41 odst. 1 písm. a) ZP na jinou práci. Zaměstnanec s převedením na jinou práci nesouhlasí, a protože se jedná o převedení na jinou práci, než odpovídá pracovní smlouvě, a převedení přesáhne 21 pracovních dnů v kalendářním roce, je zaměstnavatel povinen jej převést jen po projednání s odborovou organizací.

Podle § 46 ZP proto zaměstnavatel odborové organizaci předkládá k projednání převedení na jinou práci shora uvedeného zaměstnance.

K bližšímu posouzení sdělujeme, že jiná práce, na kterou je zaměstnanec převeden, je pro něj vhodná vzhledem k jeho schopnostem, kvalifikaci a jeho zdravotnímu stavu. Zdravotní způsobilost k výkonu této jiné práce osvědčuje lékařský posudek vydaný poskytovatelem pracovnělékařských služeb ……………………ze dne…………

Zaměstnavatel je připraven projednat s odborovou organizací tuto otázku osobně. O stanovisko k uvedenému postupu žádáme ve lhůtě 5 dnů od doručení této žádosti.

V ..................... dne ...................

 

 

  ………………. .........................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 19 odst. 2 ZP

  • § 41 ZP

  • § 44 ZP

  • § 46 ZP

  • § 278 ZP

  • § 286 ZP

Komentář:

Jestliže zaměstnavatel zaměstnance převádí na jinou práci, než odpovídá pracovní smlouvě, a zaměstnanec s takovým opatřením nesouhlasí, může jej zaměstnavatel převést jen po projednání s odborovou organizací. Projednání není třeba, pokud celková doba převedení nepřesáhne 21 pracovních dnů v kalendářním roce. Jednotlivá převedení na jinou práci, se kterými zaměstnanec nesouhlasí se v době od 1. 1. do 31. 12. sčítají. Neprojednání s odborovou organizací, nezpůsobuje neplatnost převedení, stejně tak jako případně nesouhlasné stanovisko odborové organizace s převedením (§ 19 odst. 2 ZP). Nepůsobí-li u zaměstnavatele odborová organizace, rozhoduje o převedení zaměstnavatel sám.

Projednání musí být učiněno předem, tzn. před tím, než je zaměstnanec na jinou práci převeden. Projednáním se podle § 278 odst. 3 ZP rozumí jednání mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, v tomto případě zastoupených odborovou organizací, výměna stanovisek a vysvětlení s cílem dosáhnout shody. Zaměstnavatel je povinen zajistit projednání v dostatečném předstihu a vhodným způsobem, aby zaměstnanci (odborová organizace) mohli na

Nahrávám...
Nahrávám...