dnes je 25.9.2020

Input:

Příběhy k zamyšlení - Zenový mnich a deštník

3.8.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2020.16.03
Příběhy k zamyšlení – Zenový mnich a deštník

Ing. Pavel Náhlovský

Jedna legenda vypráví o tom, jak šel jeden zenový mnich navštívit svého mistra. Po mnoha letech praxe se cítil být připravený na to stát se také mistrem. Ten den pršelo. U vchodu nechal, jak se podle zvyku sluší, své boty a deštník.

Když předstoupil před svého mistra, projevil mu svou úctu a řekl: „Mistře, už roky jsem Vaším učněm. Jsem již připraven?”

Mistr se na něj mile podíval a řekl: „Nejprve mi prozraď jednu věc. Když jsi přišel, nechal jsi u dveří deštník. Postavil jsi ho nalevo nebo napravo od svých bot?”

Žák byl zaskočen. Takovou otázku nečekal. Odpověděl: „To skutečně netuším.”

Mistr odvětil: „Tak v tom případě ještě připraven nejsi. O co méně důležitý je okamžik, kdy jsi odložil svůj deštník, od jiných? Připraven budeš v den, kdy budeš věnovat pozornost každému okamžiku ve svém životě, ať už je jakýkoliv.”

K ČEMU JE DOBRÝ DEŠTNÍK?

  • Deštník sám o sobě důležitý není. Rozhodující je, v jakém modu žijeme. Můžeme si vybrat ze dvou možností. Buď máme přepnuto na „autopilota” a pak jsme řízeni podvědomím a můžeme myslet třeba na to, jestli večer Sparta vyhraje. Nebo pozorně sledujeme, co právě děláme, a všímáme si každé maličkosti.

  • Zkuste si sami u sebe odhadnout, jak často Vás řídí „autopilot” doprovázený chaotickým