Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

První krok

2.5.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2018.09.02
První krok

Ing. Ján Košturiak

Mnozí lidé studují knihy o úspěšném podnikání a životě, vymýšlejí strategie a plány. Snaží se předpovídat budoucnost a co nejlépe se na ni připravit. Svět se však mění tak rychle, že to stratégům a plánovačům nevychází. Předělávají své analýzy, prognózy a akční plány, snaží se vyhnout riziku a výsledkem je, že stojí na místě – s hromadou nepoužitelných a nepoužitých analýz a plánů. A jiní lidé jdou dopředu, udělají první krok, vyhodnotí ho, připraví krok druhý a pokračují.

Kroky znamenají pohyb a aktivitu. Umožňují nám posunout se dál, lépe poznat prostředí a připravit se na kroky, které následují. Kroky se pohybujeme k cíli, nesprávné kroky můžeme opravit a vykročit znovu, učíme se, získáváme znalosti a zkušenosti. Plánování bez vykročení znamená stát na místě, aniž bychom zahlédli kousek další cesty před sebou, něco nového se naučili, posílili se a kráčeli dál. Je to pasivita, obava z chyb a budoucnosti, vlastně to nejhorší, co můžeme v dnešní době dělat – nedělat nic a stát na místě.

Na diskotékách tančí s nejkrásnějšími dívkami ti, kteří vykročí, a ne ti, kteří si dodávají odvahu u baru. V podnikání jsou úspěšní ti, kteří udělají první krok, z něj odvozený krok druhý a postupně předběhnou teoretiky, kteří hledají „optimální řešení”, bojí se riskovat a vykročit. Ti první jsou odvážní a úspěšní podnikatelé, ti druzí obyčejně píší a učí teorie o podnikání a inovacích – o tom, co sami nikdy neměli odvahu udělat.

Kráčet a hledat vlastní cestu neznamená ignorovat teorie, dobré zkušenosti a praktiky druhých, není to nezodpovědné riskování, hazardování ani nějaké náhodné zkoušení a opravování. Je to objevování, učení se a pohyb kupředu – v podnikání i ve svém osobním rozvoji.

Svět se mění. Už není ten stabilní, jak o něm psali v knihách učitelé strategického managementu a podnikání. Mnohé změny jsou nepředvídatelné a velmi rychlé. Když vstupujete do neznámého prostředí, tak je těžké naplánovat