dnes je 20.4.2024

Input:

Sdělení zaměstnavatele na žádost zaměstnance pečujícího o dítě o kratší pracovní dobu (o jinou úpravu pracovní doby) § 241 odst. 2 ZP (nevyhovění žádosti)

20.6.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

3.10.7
Sdělení zaměstnavatele na žádost zaměstnance pečujícího o dítě o kratší pracovní dobu (o jinou úpravu pracovní doby) § 241 odst. 2 ZP (nevyhovění žádosti)

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO): ............................................................................

Zastoupený: ........................................................................................................

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................

(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)

Věc: Sdělení na žádost o kratší pracovní dobu

Dopisem ze dne ........... jste zaměstnavatele podle § 241 odst. 2 ZP požádal z důvodu péče o syna .......... .(jméno), nar. dne ........... o kratší pracovní dobu v rozsahu .................................

Sdělujeme Vám, že Vaší žádosti zaměstnavatel vyhovět nemůže, protože mu v tom brání vážné provozní důvody, které spočívají v tom, že ................................

V ..................... dne ...................

...........................................

razítko zaměstnavatele

podpis statutárního orgánu

Zaměstnanec převzal dne .......

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 241 odst. 2 ZP

Komentář:

Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle § 8 zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách. považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Jedná se o právo zaměstnance, zaměstnavatel má povinnost žádosti vyhovět a odmítnout navrženou úpravu pracovní doby může pouze v případě, že mu v kratší pracovní době nebo v jiné požadované úpravě pracovní doby brání vážné provozní důvody. Právo na úpravu pracovní doby může oprávněný zaměstnanec v případě záporného stanoviska zaměstnavatele uplatnit také soudně. V případě soudního sporu prokazuje existenci vážných provozních důvodů zaměstnavatel.

Nahrávám...
Nahrávám...