dnes je 16.6.2024

Input:

Síla osobních příhod a příběhů

1.10.2006, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Stojíte před sálem posluchačů a cítíte, že jejich myšlenky se toulají daleko od tohoto místa? Poradíme Vám, jak je přilákat zpět.

Většina těch, kdo mě znají jako řečníka, poradce nebo kouče, ví, že mám rád humor a že nenávidím vtipy. Abyste mi správně rozuměli, rád poslouchám dobré vtipy. Nejsem však rozhodně přívržencem používání vtipů ve veřejných projevech a prezentacích. Jsem přesvědčen, že existuje daleko mocnější zdroj humoru dostupný každému řečníkovi. Takovým zdrojem jsou osobní příhody a příběhy. Podle mých zkušeností osobní příhody a příběhy, také bychom jim mohli říkat osobní anekdoty, mají několik přesvědčivých výhod před běžnými vtipy. Pokusme se uvést tři z nich a komenovat je.

Osobní příhody a příběhy jsou jedinečné

Toto je obrovská výhoda. Vaše osobní příhody jsou jenom Vaše. Nejsou převzaty z nějaké knihy, kterou už přečetlo 50 000 lidí. A neuslyšíte jiného řečníka, který by je vyprávěl. To, co budete o sobě vyprávět, publikum zaručeně nikdy ještě neslyšelo.

Řekněme si to na rovinu: vtipy je obtížné si zapamatovat. A ještě hůře si vzpomenete na vtip, který chcete pronést, když držíte v ruce mikrofon, stojíte na pódiu a před vámi je 500 lidí. Kouzlo osobních příhod a příběhů je právě v tom, že se snadno pamatují. Má to dva důvody:

  • osobní příhody a příběhy pocházejí z Vaší zkušenosti, nemusíte si je pracně vybavovat z paměti,

  • osobní příhody a příběhy jste už mnohokrát vyprávěli svým dětem, přátelům. Samozřejmě že si je pro veřejné vystoupení či prezentaci trochu upravíte. Tu pár slov přidáte, tu něco uberete či zamlčíte a nakonec

Nahrávám...
Nahrávám...