dnes je 31.5.2020

Input:

Šípková kletba

15.4.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.09.10.02
Šípková kletba

Mgr. Michal Knězů Mrvka

Za oněch časů, kdy si lidé ještě hodně spolu povídali, se odehrál náš příběh. Král s královnou se měli tuze rádi a moc toužili po dítěti. Jejich přání se nakonec vyplnilo. Narodila se jim dcera, které dali jméno Růženka.

Už to vypadalo, že bude mít vytoužené dítě královských rodičů krásný život, když tu se objevila zlá sudička a vyřkla ono hrozné zakletí. Položila na Růženku škaredou ruku a zaskuhrala: „Až sedmnáct let uplyne, o trn se píchne, zahyne!“ Skutečně se tak stalo, a to navzdory všem opatřením, jež měly zabránit Růženčinu osudu.

Pohádkový příběh nás utvrzuje v tom, že ze zakletí není úniku. Musíme ho podstoupit, v lepším případě se s ním vypořádat, aby vše dobře dopadlo. V některých verzích pohádky o Šípkové Růžence je naděje vyjádřena slovy třetí sudičky: Neumřeš, sto let budeš spát, více už nemohu ti dát!“

I v reálném životě můžeme být zakleti do vět: „Ty nikdy nebudeš … ?”, „Na toto nemáš talent….” a mnohé další. Negativní přesvědčení o sobě nás odsuzuje do stavu, ze kterého je těžké uniknout. Není to žádná nebezpečná čarodějova země, do které můžeme a nemusíme jít, ale něco, s čím žijeme neustále. O to je zakletí účinnější.

Obdobně jako v pohádce, se může v našem životě objevit někdo, jenž nás svou láskou vysvobodí. Je řada možností, kdo jím může být: kamarád, životní partner, dítě, nadřízený či dokonce zvíře a jeho cesta k naší blízkosti bývá někdy trnitá. Přejeme si, aby se objevil, a čekáme a čekáme.

Také se můžeme vydat na cestu. Jejím