dnes je 22.5.2024

Input:

Už jste někdy potkali šťastného pesimistu?

1.9.2006, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Optimismus a pesimismus jsou postoje. Takové postoje, které formují celou naši existenci. Optimismus nebo pesimismus je v podstatě způsob:

  • jak si vykládáte minulost a jak k ní přistupujete,

  • jak prožíváte a vnímáte přítomnost,

  • jak si představujete budoucnost.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak Váš postoj optimisty, nebo pesimisty ovlivňuje Váš tým, v němž pracujete, Vaši profesionální úspěšnost, Vás osobně? V čem spočívá optimismus? Je to přesvědčení, že to, čím jsme prošli v minulosti, bylo pro nás dobré a dalo nám to mnohá poučení, i když to někdy bylo obtížné. Také je to ale přesvědčení, že v budoucnu se věci pro nás zlepší, že se vše obrátí k dobrému.

Optimismus člověku umožňuje jít do rozumného rizika, pesimismus je naopak spíše hra na jistotu, takže pak toho v životě mnoho nedokážete. Váš optimismus se přenáší i na lidi kolem Vás, dává jim podporu a povzbuzení. Pesimismus se také přenáší na ostatní, jenže je táhne dolů.

Jedno však mají optimismus i pesimismus společné: oba postoje mají povahu sebenaplňující se předpovědi. Pesimisté říkají, že všechno dopadne špatně. Výsledek je ten, že se skutečně častěji dostávají do nepříznivých situací. Naopak optimisté se častěji dostávají do příznivých

Nahrávám...
Nahrávám...