dnes je 18.4.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při určení množství požadované práce a pracovního tempa a pro zavedení nebo změnu normy spotřeby práce

1.1.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

2.3.24
Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při určení množství požadované práce a pracovního tempa a pro zavedení nebo změnu normy spotřeby práce

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Vnitřní předpis zaměstnavatele

upravující postup při určení množství požadované práce a pracovního tempa

a pro zavedení nebo změnu normy spotřeby práce

Zaměstnavatel ............................................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO)

zastoupený ..............

upravuje postup při určení množství požadované práce a pracovního tempa, případně spotřeby práce.

  1. Množství požadované práce a pracovní tempo, popřípadě zavedení nebo změnu normy spotřeby práce určuje zaměstnavatel, po projednání s odborovou organizací (pokud u zaměstnavatele působí, jinak o ní rozhoduje sám). Množství požadované práce a pracovní tempo je možné určit také normou spotřeby práce. O zavedení normy spotřeby práce rozhoduje zaměstnavatel po projednání s odborovou organizací. Tímto předpisem je upraven postup při jejich stanovení nebo zavedení, případně změně.
  2. Zaměstnavatel po dohodě s odborovou organizací určuje, u kterých prací bude pro hodnocení výkonu práce zaměstnance stanoveno množství požadované práce a pracovní tempo.
  3. Zaměstnavatel po dohodě s odborovou organizací určuje, u kterých prací bude pro hodnocení výkonu práce zaměstnance zavedena norma spotřeby práce.
  4. Určené množství požadované práce a pracovní tempo nebo zavedená norma spotřeby práce se vztahuje na všechny zaměstnance konající práce, kterých se určení týká, ve všech pracovněprávních vztazích, tj. v pracovním poměru, a v právních vztazích vzniklých na základě dohody o pracovní činnosti a provedení práce.
  5. Rozhodnutí o tom, zda bude stanoveno množství požadované práce a pracovní tempo, popřípadě zavedena norma spotřeby práce, činí zaměstnavatel v okamžiku, kdy vznikne potřeba výkonu konkrétních prací a bude rozhodnuto, že jejich výkon bude zajišťován zaměstnanci v pracovněprávních vztazích. Za splnění této povinnosti odpovídá .............(např. příslušný vedoucí zaměstnanec).
  6. Dojde-li ke změně podmínek nebo skutečností, na základě kterých bylo pro konkrétní práci stanoveno množství požadované práce a pracovní tempo, popřípadě byla zavedena norma spotřeby práce, je zaměstnavatel povinen posoudit, zda změněné podmínky či skutečnosti stanovené množství, pracovní tempo nebo normu spotřeby práce ovlivňují. Pokud ke změně dojde, je zaměstnavatel povinen množství požadované práce a pracovní tempo stanovit nově, popřípadě změnit normu spotřeby práce. Za splnění této povinnosti odpovídá .............(např. příslušný vedoucí zaměstnanec).
  7. Zaměstnavatel je povinen posoudit správnost určeného množství požadované práce a pracovní tempo, popřípadě určenou normu spotřeby práce vždy, požádá-li o to odborová organizace anebo zaměstnanec. Za splnění této povinnosti odpovídá .............(např. příslušný vedoucí zaměstnanec).
  8. Pro stanovení množství požadované práce a pracovního tempa, popřípadě pro zavedení nebo změnu normy spotřeby práce, se ustavuje pracovní komise.
  9. Pracovní komise má ........... členů (nejlépe lichý počet). Členem pracovní komise může být pouze zaměstnanec zaměstnavatele v pracovním poměru; to neplatí u osoby zajišťující u zaměstnavatele bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Členství v pracovní komisi je nezastupitelné. Členem pracovní komise musí být vždy zaměstnanec nebo osoba zajišťující u zaměstnavatele bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Členem komise je vždy zástupce odborové organizace.
  10. Členy pracovní komise, s výjimkou zástupce odborové organizace, jmenuje a odvolává ............ (uvést statutární orgán nebo příslušného vedoucího zaměstnance). Zástupce odborové organizace vysílá do pracovní komise odborová organizace. Působí-li u zaměstnavatele více odborových organizací, dohodnou se na svém zástupci v pracovní komisi mezi sebou. Statutární orgán nebo příslušný vedoucí zaměstnanec zaměstnavatele také určuje předsedu poradní komise. Klesne-li počet členů poradní komise pod ......... (určitý počet), musí být jmenován další člen.
  11. Množství požadované práce a pracovní tempo, popřípadě zavedení nebo změna normy spotřeby práce se stanoví na základě posouzení časového snímku práce, potřebných pracovních úkonů a systému organizace práce na pracovišti. Při určení množství požadované práce a pracovního tempa musí zaměstnavatel vzít v úvahu fyziologické a neuropsychické možnosti zaměstnance, předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a čas na přirozené potřeby, jídlo a oddech. Za splnění této povinnosti odpovídá .............(např. vedoucí pracovní komise).
  12. Návrhy množství požadované práce a pracovního tempa, popřípadě zavedení nebo změnu normy spotřeby práce zpracované pracovní komisí, projedná zaměstnavatel s odborovou organizací.
  13. Po projednání s odborovou organizací zaměstnavatel určí množství požadované práce a pracovní tempo, popřípadě zavedení nebo změnu normy spotřeby práce pro jednotlivé práce vyhlášením ve vnitřním předpisu, který se vydání písemně podle § 305 ZP.
  14. Zaměstnavatel je povinen zaměstnance seznámit s vydáním, změnou nebo zrušením vnitřního předpisu nejpozději do 15 dnů. Vnitřní předpis musí být všem zaměstnancům zaměstnavatele přístupný. Vnitřní předpis uloží zaměstnavatel k nahlédnutí v písemné formě....... (uvést místo) a v elektronické podobě na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy. Zaměstnavatel je povinen uschovat vnitřní předpis po dobu 10 let ode dne ukončení doby jeho platnosti.
  15. Zaměstnavatel s určením množství požadované práce a pracovního tempa, popřípadě se zavedením nebo změnou normy spotřeby práce musí zaměstnance seznámit. Pokud o to zaměstnanec požádá, musí být seznámen se způsobem a podmínkami stanoveného množství požadované práce a pracovního tempa, popřípadě zavedení nebo změny normy spotřeby práce. Za splnění této povinnosti odpovídá .............(např. příslušný vedoucí zaměstnanec).
  16. Podklady, na základě kterých bylo určeno množství požadované práce a pracovní tempo, popřípadě zavedení nebo změna normy spotřeby práce, se uchovávají po dobu 10 let. Po zpracování návrhů je podepisuje předseda pracovní komise, který svým podpisem osvědčuje jejich pravost a správnost. Podklady se předávají personálnímu oddělení, které je uchovává. Za splnění této povinnosti odpovídá .............(např. vedoucí pracovní komise) a vedoucí personálního oddělení.
  17. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě....... (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.

Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ............................

....................................................
razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Komentář:

Zaměstnanec má povinnost konat osobně dohodnuté práce ve stanovené nebo sjednané

Nahrávám...
Nahrávám...