dnes je 22.2.2024

Input:

Všechno je o tom, co bude potom

2.2.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2024.03.04.02
Všechno je o tom, co bude potom

PhDr. Sylvie Navarová

Rok 2024 je teprve na začátku a otevírá se před námi jako cesta, která vybízí k putování. K němu se hodí mapa – to abychom na konci došli k cíli a nebloudili ve slepých uličkách.

Plánování ve firemním kontextu obvykle vypadá tak, že si stanovíme SMART cíle a kroky k jejich naplnění. V koučování říkáme, že v tomto případě jde o transakční přístup. Tento tradiční postup se drží popisu žádoucích výsledků a optimálně také vhodného chování, jehož realizací plánovaných výsledků dosáhneme. V článku vám nabídnu zamyšlení nad plány trošku jiným způsobem. Začněme s plánováním jinak. Od konce.

Paní ve středním věku, říkejme ji Marie, pracuje jako účetní. Na začátku roku má hodně práce a do toho ještě mnoho legislativních změn. Je přetížená. Necítí se dobře po psychické ani po fyzické stránce, dostává se častěji do konfliktů s lidmi, je bez energie. Nejraději by ani nevylezla z postele. Její zodpovědnost jí to ale nedovolí.  

Z psychologického pohledu bychom přemýšleli o příznacích syndromu vyhoření. Jak se může Marie a lidé v obdobné situaci zamyslet nad svým životem, a začít jej vést postupně jinak. Cílem Marie je "to přežít", chce, aby "to teď nějak zvládla, aby za rok nebyla ve stejné situaci, jako letos". Oceňuji její konstruktivní přístup k životu, kdy chce postupně začít něco dělat jinak a vnímá, že z dlouhodobého hlediska toto rozhodnutí přinese zisk – zdraví, psychickou pohodu, schopnost zvládat i náročnější fáze její práce. Pojďte se také zamyslet, jak to chcete mít za rok vy.

Systemická teze říká, že všechno je o tom, co bude potom. Vyzkoušejme si transformační koučink, který pracuje více s hodnotami a identitou. Změna na úrovni identity a hodnot přináší nejsilnější motivaci ke změně celkově. Udělejme tedy změnu na úrovni identity a prozkoumejme preferovanou budoucnost pečlivě, podrobně, do posledního detailu tak, aby byla uchopitelná, bezpečná, a tudíž realizovatelná.

Udělejte si schůzku sami se sebou. Chce to najít si pro sebe čas a prostor. Pohodlně se usaďte a pusťte fantazii na špacír. Přesuňte se v mysli na konec roku 2024. Je o necelý rok více. Jste o rok moudřejší a zkušenější.

Zapojte svou schopnost vizualizace a zodpovězte si následující otázky:

  • V jakém prostředí se na konci roku 2024 pohybujete nejčastěji a nejraději?

  • Co děláte nejčastěji a nejraději?

  • Jaké schopnosti využíváte?

  • V čem jste jiní než před rokem?

  • Co je pro vás na konci roku 2024 důležité?

  • O jakých hodnotách uvažujete?

  • Kým jste na konci roku 2024?

  • Jakým člověkem jste?

Pojmenujte si svou identitu, ke které v roce 2024 bude směřovat. Dobře si ji uložte – jako kdybyste si ji vyfotili a schovali do kapsy, kde ji budete mít kdykoli po ruce. Je to něco, k čemu se můžete v průběhu roku vracet a motivovat sami sebe k dosažení cíle. Pojmenování sebe sama na konci roku 2024 si zapište.

Marie sama sebe vnímá jak "Moudrou ženu, která dokáže poradit, a když neví, tak zjistí". Důležitými hodnotami je pro ni "moudrost, rozvážnost, klid, který má v sobě a šíří jej i na druhé". Je člověkem, který "dokáže s klidem druhým poskytnout odbornou radu a nenechá se do ničeho tlačit, sama nejlépe ví, co a jak je potřeba udělat."  

Jak cíle, o kterých pro rok

Nahrávám...
Nahrávám...