2.11.268
§ 268 ZP Povinnost zaměstnavatele nahradit škodu – rozsah náhrady škody
JUDr. Pavla Hloušková
Úplné znění
Ustanovení související
NahoruSkutečná škoda
Skutečná škoda představuje nastalé zmenšení majetku zaměstnance a hodnoty potřebné k uvedení v předešlý stav. Stejně jako zaměstnavatel může i zaměstnanec požadovat kromě skutečné škody i další náhradu, jde-li o škodu způsobenou úmyslně.
NahoruJiná škoda
Zaměstnanec může požadovat náhradu jiné škody spočívající v nenastalém zvětšení majetku, které bylo možno důvodně očekávat, pokud by nedošlo ke škodné události.
Výše náhrady škody na odložených věcech je závislá na tom, zda šlo o věci, které zaměstnanec obvykle nosí do práce.
NahoruPlná výše náhrady
Jedná-li se o škodu na věcech, které zaměstnanec obvykle do práce nosí, je zaměstnavatel povinen nahradit škodu v plné výši. Stejně je tomu v případě, že škodu na věcech způsobil jiný zaměstnanec, nebo když ke škodě došlo na věci, kterou zaměstnavatel převzal do zvláštní úschovy.
NahoruNáhrada do částky 10 000 Kč
Škodu na věcech, které zaměstnanec do práce obvykle nenosí a které zaměstnavatel nepřevzal do zvláštní úschovy, je zaměstnavatel zaměstnanci povinen nahradit do částky 10 000 Kč. Věcmi, které se obvykle do práce nenosí, mohou být například větší částky peněz, klenoty nebo jiné cennosti. V zájmu zajištění případné plné náhrady by měly být zaměstnancem předány do zvláštní úschovy zaměstnavatele, například do trezoru. Vláda se zmocňuje k tomu, že může částku 10 000 Kč svým nařízením zvýšit.
Z uvedeného vyplývá, že na základě povinnosti zaměstnavatele nahradit škodu na odložených věcech se nemůže…