dnes je 29.4.2024

Input:

§ 6 Zaměstnanec

13.2.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

2.1.6
§ 6 Zaměstnanec

JUDr. Věra Bognárová

HLAVA II

SMLUVNÍ STRANY ZÁKLADNÍCH PRACOVNĚPRÁVNÍCH VZTAHŮ

Díl 1

Zaměstnanec

§ 6

Zaměstnancem je fyzická osoba, která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu.

Komentář

  • Listina základních práv a svobod

    • Čl. 3 odst. 1 – o základních právech a svobodách bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národnostního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnosti nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 79a – délka pracovní doby

    • § 88 – přestávky v práci

    • § 243 až 247 – pracovní podmínky mladistvých zaměstnanců

    • § 252 odst. 2 a 3 – omezení sjednání dohody o odpovědnosti

    • § 255 odst. 3 a 4 – omezení sjednání dohody za ztrátu svěřených věcí

    • § 350 odst. 2 – pojem mladistvého

  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

    • § 9 odst. 1 – osobní stav osob

    • § 15 až 22 – obecné principy posuzování právní osobnosti

    • § 34 – zákaz práce osob mladších než 15 let nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky

    • § 35 – svéprávnost v pracovněprávních vztazích

Komentář

Od 1. 1. 2014 zákoník práce nadále statusové věci osob ani vznik svéprávnosti neupravuje, a to ani ve formě odchylného postupu. Podle § 9 odst. 1 NOZ osobní stav osob upravuje pouze občanský zákoník. Pro zachování návaznosti mezi NOZ a ZP, který smluvní strany pracovněprávních vztahů označuje jako zaměstnance a zaměstnavatele, § 6 ZP deklatorně vyjadřuje, že zaměstnancem je fyzická osoba, která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu.

Postavení osob podle NOZ

NOZ upravuje v § 15 právní osobnost jako způsobilost mít v mezích právního řádu práva a povinnosti. Svéprávností označuje způsobilost nabývat pro sebe vlastním právním jednáním práva a zavazovat se k povinnostem. Svéprávnost vyjadřuje NOZ v dalších ustanoveních jako způsobilost právně jednat. Právní osobnosti ani svéprávnosti se nemůže nikdo vzdát ani zčásti a učiní-li tak, nepřihlíží se k tomu. NOZ rozlišuje osoby fyzické a právnické.

Právní osobnost fyzických osob

Člověk má podle § 23 NOZ právní osobnost od narození až do smrti. Plně svéprávným se člověk stává zletilostí a zletilosti se nabývá dovršením 18. roku věku (§ 30 NOZ). NOZ rozlišuje svéprávnost a zletilost. Zletilost nabývá člověk dovršením osmnácti let věku; rozlišení osob na zletilé i nezletilé se tak pojí s jediným kritériem, kterým je dosažení určitého věku. S nabytím zletilosti nabývá člověk podle NOZ zpravidla i svéprávnosti, není to však bezvýjimečné, protože svéprávnosti lze nabýt i před dosažením zletilosti (emancipací podle § 32 a 33 NOZ nebo sňatkem).

Svéprávnost v pracovněprávních vztazích

Ustanovení § 35 NOZ zachovalo dosavadní možnost výkonu závislé práce i před nabytím úplné zletilosti dovršením 18. roku věku. Nezletilý, který dovršil 15 let a ukončil povinnou školní docházku, se může zavázat k výkonu závislé práce podle jiného právního předpisu, čímž je míněn zejména zákoník práce. Od 1. 1. 2014 může nezletilý sjednat pracovní smlouvu, případně dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti, tedy uzavřít příslušnou dohodu o vzniku pracovněprávního vztahu, až poté, co dovrší 15 let a současně ukončí povinnou školní docházku. Jedná se o změnu oproti úpravě platné do 31. 12. 2013. Do 31. 12. 2013 § 6 ZP stanovil, že způsobilost vlastními právními úkony nabývat práv a brát na sebe povinnosti vzniká dnem, kdy fyzická osoba dosáhne 15 let věku. Jako den nástupu do práce se ale nesmí sjednat den, který by předcházel dni, kdy má tato fyzická osoba ukončit povinnou školní docházku. Do 31. 12. 2013 bylo proto možné, aby i ten, kdo dosáhne věku 15 let, již sjednal pracovní smlouvu (dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti), a to přesto, že ještě v tomto okamžiku nemá ukončenu povinnou školní docházku. Omezení spočívalo výhradně v určení dne nástupu do práce, který mohl být sjednán až po ukončení povinné školní docházky. Od 1. 1. 2014 však je možné sjednat pracovněprávní vztah až tehdy, kdy k tomu bude osoba svéprávná, tedy po dosažení 15 let za současné podmínky, že ukončila povinnou školní docházku. V době sjednání pracovní smlouvy nebo dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti musí být obě podmínky splněny současně.

Zákaz práce osob mladších než 15 let nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky

Ustanovení § 34 NOZ přebralo dosavadní zákaz práce osob mladších než 15 let nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky upravený do 31. 12. 2013 v § 346a ZP, který je od 1. 1. 2014 zrušen. Toto ustanovení reaguje na mezinárodní závazky ČR vyjádřené především v Úmluvě Mezinárodní organizace práce č. 138/1973 (č. 24/2008 Sb. m. s.), která stanoví nejnižší věk pro vstup do zaměstnání či výkon práce na území členského státu a v dopravních prostředcích registrovaných na území členského státu. Podle čl. 2 odst. 3 Úmluvy nesmí být tento nejnižší věk nižší než věk, kdy končí povinná školní docházka, a v žádném případě nesmí být nižší než patnáct let. Česká republika přistoupila k této Úmluvě a při ratifikaci učinila prohlášení, že stanoví 15 let jako nejnižší věk pro vstup do zaměstnání či výkon práce na jejím území a v dopravních prostředcích registrovaných na jejím území. Obdobný je i závazek plynoucí pro ČR ze Směrnice Rady 94/33/ES ze dne 22. června 1994, o ochraně mladistvých zaměstnanců. Z § 36 školského zákona (zák. č. 561/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů) vyplývá, že nejnižší věk skončení povinné školní docházky je 15 let; školní docházka je povinná nejvýše do konce školního roku, v němž žák dosáhne sedmnáctého roku věku.

Ustanovení § 34 NOZ zakazuje závislou práci nezletilých mladších než 15 let nebo nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku. Závislou prací podle § 2 ZP je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízeností zaměstnavatele a podřízeností zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Podle § 3 ZP může být závislá práce vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu, kterým (není-li upravena zvláštními právními předpisy) je pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Individuální povolení pro osoby mladší 15 let

I po 1. 1. 2014 platí, že nezletilý, tzn. mladší 15 let nebo ten, který neukončil povinnou školní docházku, může vykonávat uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost, ale pouze za

Nahrávám...
Nahrávám...