dnes je 30.4.2024

Input:

Není přestávka jako přestávka - Rozdíly mezi pracovní přestávkou a přiměřenou dobou na jídlo a oddech

21.10.2009, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

     Podle § 88 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci přestávku na jídlo a oddech nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce (mladistvému nejpozději po 4,5 hodinách) v trvání minimálně 30 minut. Začíná-li tedy pracovní doba např. v 6 hodin, musí být přestávka v práci poskytnuta nejpozději ve 12.00 hod. Pokud zaměstnavatel zároveň zajišťuje zaměstnancům obědy formou závodního stravování, může pochopitelně začít jejich vydávání již dříve (např. od 11.00 hod.), aby se mohli v jídelně vystřídat. Tomu pak bude přizpůsoben i začátek čerpání pracovní přestávky. Doba přestávky může být rozdělena; alespoň jedna její část však musí podle zákona trvat nejméně 15 minut, ostatní mohou být kratší. V případě delší směny nebo bezprostředně navazující práce přesčas je třeba po dalším výkonu práce, maximálně po 6 hodinách, poskytnout druhou přestávku v práci minimálně opět v délce 30 minut. Přestávky na jídlo a oddech se do pracovní doby nezapočítávají 1) a nenáleží tedy za ně mzda ani náhrada mzdy.

     Jestliže zaměstnanec vykonává práci, která nemůže být přerušena, musí mu být i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna alespoň přiměřená doba na oddech a jídlo. Tato doba, jejíž délka není zákonem přesněji specifikována, se pak do pracovní doby započítává. Jde např. o případy, kdy je zaměstnanec na pracovišti sám a nemá jej kdo vystřídat (recepční, vrátný, strážný dispečer, zdravotní sestra, která je v průběhu noční směny na oddělení sama) nebo je na pracovišti v příslušné pracovní době jediný, kdo má příslušnou kvalifikaci (např. chemik s topičskými zkouškami, který řídí spalovnu). Pracovní směna těchto zaměstnanců tak neobsahuje přestávku v práci. Zákon v tomto případě ani nestanoví, do kdy nejpozději od začátku výkonu práce musí být přiměřená doba na oddech a jídlo poskytnuta. Přiměřenou dobu na oddech a jídlo nelze využívat u mladistvých zaměstnanců (tj. zaměstnanců do 18 let věku), kteří mají vždy nárok na pracovní přestávku.

     V praxi se však můžeme setkat se situacemi, kdy zaměstnavatel přestávku na jídlo a oddech a přiměřenou dobu pro oddech a jídlo nerozlišuje, což má pak závažné dopady z hlediska mzdových nároků zaměstnance. Vyskytl se případ, který se stal předmětem soudního sporu, v němž právě ztotožnění uvedených dvou dob hrálo významnou úlohu.

     Zaměstnanec byl pracovně zařazen jako obsluha spalovny s povinnou topičskou zkouškou 3. třídy přiznanou dozorčím orgánem. Tato práce vyžaduje nepřetržitou činnost, která nemůže být přerušena, protože podle příslušné normy pro provoz kotlů jsou topiči povinni nevzdalovat se od obsluhovaného zařízení (možné je pouze krátkodobé vzdálení do 5 minut). Zaměstnanec, který vykonával práci ve dvanáctihodinových směnách, tak po celou pracovní dobu nebyl nikým vystřídán, protože nikdo z přítomných zaměstnanců neměl potřebnou kvalifikaci pro tuto práci, nebyly mu poskytovány pracovní přestávky, pouze nepravidelně čerpal přiměřenou dobu na oddech a jídlo. Zaměstnavatel mu však započítával pouze 11 hodin za jednu směnu s odůvodněním, že plných dvanáct hodin soustavně nepracuje, protože má možnost si na pracovišti chvíli oddechnout a najíst se, i když není možné, aby v přesně stanovenou dobu nastoupil přestávku v práci a předal pracoviště jiné oprávněné osobě.

     S tímto názorem zaměstnavatele však zaměstnanec nesouhlasil a vzhledem k tomu, že mu bylo z

Nahrávám...
Nahrávám...