dnes je 3.5.2024

Input:

Rozhodnutí zaměstnavatele o náhradě věcné škody vzniklé při odvracení škody podle § 266 ZP

8.6.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.7.15
Rozhodnutí zaměstnavatele o náhradě věcné škody vzniklé při odvracení škody podle § 266 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Zaměstnavatel .....................................................................  (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený ...............................................

a

Zaměstnanec ........................................................... (jméno, příjmení, bydliště, datum narození)

Kopie na vědomí: Vědoucí účtárny

Věc:

Rozhodnutí zaměstnavatele o náhradě věcné škody vzniklé při odvracení škody podle § 266 ZP

Vážený pane (paní),

na základě Vaší žádosti ze dne ............................. zaměstnavatel rozhodl o tom, že Vám uhradí náhradu škody, která Vám vznikla v souvislosti s plněním povinnosti zakročit při vznikající a hrozící škodě zaměstnavateli, k níž došlo ..................... (popsat místo a příčinu události) dne ................ Zaměstnavatel posoudil rozhodné skutečnosti vedoucí ke vzniku škody, která Vám vznikla na oblečení a hodinkách, a dospěl k závěru, že jsou splněny předpoklady pro vznik jeho povinnosti věcnou škodu nahradit.

Na základě Vámi předložených dokladů zaměstnavatel rozhodl o výši škody takto: Zaměstnanci .......... bude na náhradu škody poskytnuta peněžitá náhrada ve výši ................... Tato náhrada bude zaměstnanci uhrazena na jím sdělený účet č. ú. ........................ vedený u ................, a to nejpozději do 5 pracovních dnů od tohoto rozhodnutí.

Za splnění této povinnosti odpovídá vedoucí účtárny.



V ..................... dne ................... 

.........................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 249 ZP

  • § 266 ZP

  • § 275 ZP

Komentář:

Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci škodu, za kterou zaměstnavatel odpovídá, a to podle jednotlivých druhů odpovědnosti, jsou-li pro danou odpovědnost splněny její předpoklady. Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci škodu nebo nemajetkovou újmu, a to v penězích, pokud škodu neodčiní uvedením v předchozí stav. Nahradit škodu by měl zaměstnavatel tak, že uvede věci do původního stavu. Pro případ, že to není možné, poskytne náhradu škody v penězích.

O tom, jakou výši náhrady škody zaměstnavatel poskytne, rozhoduje zaměstnavatel. Zaměstnavatel by měl vždy, pokud získá vědomost o tom, že na straně zaměstnance vznikla škoda, sám činit vlastní opatření k tomu, aby zjistil všechny případně splněné předpoklady vzniku konkrétní odpovědnosti a, pokud je jeho odpovědnost dána, aby sám zaměstnavatel ze své iniciativy zjistil, zda byla způsobena škoda, a pokud ano, v jaké výši. Zaměstnavatel se o tom, že mohlo dojít nebo že došlo ke škodě, dozví buď z oznámení samotného zaměstnance, kterým sděluje, že došlo ke škodě, případně na základě žádosti zaměstnance o náhradu škody, je tomu tak např. v případě náhrady škody na odložených věcech, nebo tuto vědomost získá tím, že o ní informuje vedoucí zaměstnanec zaměstnavatele apod. Jakmile zaměstnavatel tuto vědomost získá, měl by škodní událost začít sám šetřit, příp. může k tomu mít ustanovenu škodní komisi, která může jeho odpovědnost za škodu, příp. i obráceně, odpovědnost zaměstnance za škodu vzniklou zaměstnavateli, projednávat.

Jakmile

Nahrávám...
Nahrávám...